דלקת פרקים ניוונית גורמים
דלקת פרקים ניוונית גורמים

דלקת פרקים ניוונית גורמים

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


דלקת מפרקים ניוונית – גורמים וגורמי סיכון להתפתחות מחלות ניווניות של המפרקים מהווים מידע חשוב לצורך מניעת מחלות אלה. ישנן מעל 100 סוגי חולי הפוגעים בפרקי הגוף. חלקם כרוכים בסימנים ותסמינים קשים במיוחד ובכלל זה אי יכולת ללכת. דלקת פרקים ניוונית היא מחלת המפרקים השכיחה ביותר. בין הגורמים למחלה הזאת נמנה גיל, שימוש יתר חוזרני במפרק ועוד. בין גורמי הסיכון נמנה ליקויים מבניים, ליקויים ביומכניים, השמנה, חוסר פעילות גופנית, פעילות גופנית לקויה ועוד.

דלקת פרקים ניוונית אינה ניתנת לריפוי מלא והטיפול בה מתמקד בהקלה על התסמינים ובהאטה של קצב התפתחות שלה. בין יתר הדרכים להתמודד עם המחלה נמנה נטרול של מגוון גורמי הסיכון להתפתחותה. אבחון מוקדם של מחלה זאת יאפשר טיפול יעיל ועשוי למנוע נזקים בלתי הפיכים. איחור במתן טיפול עלול לגרום שחיקת הסחוס וצורך בהחלפת מפרק בפרוצדורה כירורגית מורכבת.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןדלקת מפרקים ניוונית גורמים – רקע

דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis) היא מחלת המפרקים השכיחה ביותר. ישנם מומחים הסבורים שלא מדובר במחלה אלא בתהליך של בלאי טבעי ועל כן לא נכון לכנות אות מחלת פרקים אלא הליך ניוונית טבעי. המחלה יכולה לתקוף בכול גיל אך עושה זאת בעיקר לאחר גיל 65. עם זאת, כבר לאחר גיל 40 מעל 80% מבני האדם יראו סימנים של המחלה בצילומי רנטגן. למרות השכיחות הענקית של המחלה, רק כ50% מהמבוגרים יתלוננו במהלך חייהם על התסמינים של המחלה. המחלה יכולה לפגוע בכול מפרק אך שכיחה יותר במפרקים נושאי המשקל כולל ברכיים, מפרקי ירך, כפות רגליים ומפרקי עמוד השדרה. בגפה העליונה נוטה המחלה הזאת לפגוע במפרקים שבהם אנו מרבים להשתמש ובעיקר בבסיס האגודל.

באופן תקין קצוות העצמות במפרקים מדופנים עם סחוסים שתפקידם למנוע מגע של עצם בעצם, לאפשר לתנועה להתבצע באופן חלק יותר ולבלום זעזועים. במחלת פרקים ניוונית הסחוסים בתוך המפרק אינם עומדים בעומס ומתחילים להישחק. על הציר של הזמן מלבד השחיקה של הסחוס גם עצמות המפרק ניזוקות ומחילות לייצר זיזים גרמיים (Spurs). חלקים גרמיים זעירים ו/או חלקים סחוסיים זעירים עלולים להשתחרר ולהסתובב  בחופשיות בתוך המפרק. בשלבים הסופיים הסחוס נשחק לגמרי ומתפתח מגע בין העצמות במפרק. כתוצאה מכך חלים נזקים נוספים וכמובן כאבים. על פי נתונים שמתפרסמים בארצות הברית אצל מבוגר אחד מכול ארבעה מבוגרים תתפתח דלקת פרקים ניוונית במפרק הירך.

דלקת פרקים ניוונית גורמים – סימנים ותסמינים

הסימנים והתסמינים של דלקת פרקים ניוונית תלויים במיקום הנזק ובחומרתו. בעיקרון התפתחו כאבים במפרק שנפגע, למגבלות תנועה, נפיחות, נוקשות בוקר בעיקר, רעשים הבוקעים מהמפרק ועוד. מגבלות התנועה והנוקשות עשויים להיעלם או להתעמעם לאחר פעילות ראשונית ולחזור בסוף היום. מגבלות התנועה המאפיינות את המחלה הזאת עשויים להיות קשים עד כדי אי יכולת לתפקד אפילו תפקודים בסיסיים כמו לרכוס כפתורים (חולי באצבעות), הליכה (חולי ניווני במפרקי הירך, ברכיים קרסוליים), לכרוע ברך (חולי ניווני בברכיים) ועוד.

הסימנים והתסמינים של דלקת הפרקים הניוונית דוחפת את החולים לנהל אורח חיים יושבני. גם אורח חיים יושבני גובה מחיר בריאותי כבד. בין היתר אנשים המנהלים אורח חיים שבו הם יושבים כול היום מעלים את הסיכון שלהם לחלות מחלות לב, לחץ דם גבוה, בסוכרת ועוד וכתוצאה מכך גם למות מוות מוקדם. תוצאה עקיפה נוספת עקב מחלת הפרקים המדוברת, חוסר הפעילות גופנית הנלוות לה והטיפולים התרופתיים היא נפילות בגיל המבוגר. יותר חולים בחולי זה – דלקת פרקים ניוונית – נופלים בגיל המבוגר בהשוואה לאנשים שאינם חולים. הגורמים לנטייה הזאת ליפול כוללים חוסר בפעילות גופנית והתרופות נגד כאב אותם נוטלים לעתים קרובות חולי הפרקים. מיותר לציין שחלק משמעותי מהנפילות הללו  מסתיימות עם שברים באגן ובירכיים, גורמות לנכויות קשות ואולי אף למוות.

דלקת פרקים ניוונית גורמים – פירוט

דלקת פרקים ניוונית גורמים
דלקת פרקים ניוונית גורמים

גורמים אפשריים להתפתחות מחלת מפרקים ניוונית כוללים בעיקר עומסי יתר חוזרניים על רקע ביצוע חוזרני של פעולות. עומסי יתר חוזרניים נגרמים תדיר במקצועות ובסוגי ספורט מסוימים. דוגמאות למקצועות וענפי ספורט שבהם ישנם עומסים חוזרניים כוללים הקלדה, עבודה עם פטיש או מברג, טניס, ריצה ועוד. דלקת פרקים ניוונית יכולה להתפתח גם לאחר נזקי חבלה או ניתוח קודם במפרק. נזקי חבלה במפרקים עלולים להתפתח על רקע נפילה במדרגות בבית או במדרכה ברחוב אך עלולים להתרחש בגלל תאונות דרכים, פציעות ספורט ועוד.

גורם שכיח נוסף להתפתחות דלקת פרקים ניוונית באחד או יותר מהמפרקים הם נזקים במפרק הנגרמים בגלל מחלות והפרעות בריאותיות במפרק. מחלות והפרעות בריאותיות שעלולות לגרום להתפתחות דלקת פרקים ניוונית כוללות בין היתר מחלה זיהומית במפרק, מחלת מפרקים שגרונית או אחרת במפרק שגורמת לנזקים מבניים במפרק. נזקים אלה מובילים באופן מואץ להתפתחות דלקת פרקים ניוונית.

עוד חשוב לציין ששילוב של גורמי סיכון המפורטים מטה מאיצים את תהליכי הבלאי במפרקים ומעלים את הסבירות להתפתחות מחלה פרקים ניוונית. כך למשל עומסי היתר והנזקים במפרק מואצים כאשר ישנו ליקוי מבני או כשל ביו-מכני במפרק או כאשר אנו מתבגרים ועוד.

דלקת פרקים ניוונית – גורמי סיכון

בין גורמי הסיכון לפתח דלקת פרקים ניוונית נמנה:

גיל

ככול שממתבגרים כך גם עולה הסיכון לחלות במחלה. בעיקרון לאחר גיל 40 ניתן למצוא שינויים ניווניים ברמות חומרה כאלה ואחרות אצל רוב בני האדם.

השמנה

ככול שאנו שוקלים יותר כך אנו יוצרים עומסים גדולים יותר על המפרקים ומשנים את הביומכניקה של המפרקים וגורמים בכך לבלאי מהיר יותר שלהם. התוצאה היא לעתים קרובות דלקת פרקים ניוונית מוקדמת.

פציעה או ניתוח קודמים

פציעה או ניתוח קודמים במפרק מסוים מעלים את הסיכון ללקות בדלקת פרקים ניוונית במפרק הזה. זו אחת הסיבות למה חשוב לעבור ניתוח רק עם אין בררה אחרת.

חוסר איזון שרירי

יוצר עומסי יתר או תפקוד מפרקי לקוי ובכך מאיץ את תהליך השחיקה.

ליקוי מבני מולד או נרכש

ליקוי מבני של המפרק יגרום בהכרח לשיבוש באופן עבודתו ובכך יוביל לשחיקת סחוסים מוגברת.

גנטיקה

כמו בכול דבר אחר גם כאן ישנה נטייה גנטית לפתח מחלות פרקים ואלא שנולדו אתה חייבים לשמור יותר מאחרים. אנשים מסוימים נולדים עם מנגנון ייצור לקוי של סחוסים.

מחלות

מחלות מסוימות כמו מחלת פרקים שגרונית מאיצות את תהליך שחיקת הסחוס במפרק ומובילות להתפתחות דלקת פרקים ניוונית.

סוג ספורט מועדף

פעילות גופנית מסוימות מתבססות על ביצוע חוזרני של תנועות ופעולות עם קבוצות שרירים מצומצמות ועם מספר קטן של מפרקים. פעילות מסוג זה מעלה את הסבירות לבלאי, פציעות והתפתחות דלקת פרקים ניוונית. כך למשל שחייה עושה שימוש חוזרני בכתפיים, כדורגל עושה שימוש חוזרני בכפות הרגליים ובברכיים ועוד.

עיסוק מקצועי

עסוקים מקצועיים מסוימים יוצרים עומסי יתר חוזרניים על קבוצות שרירים קטנות ועל מפרקים בודדים. חוסר הגיוון הזה מוביל בסבירות גבוהה יותר להתפתחות דלקת פרקים ניוונית. דוגמאות למקצועות כאלה נמנה, עבודה על פס ייצור, עבודת צביעה, עבודה עם עכבר מחשב, הקלדה ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • צעידה למניעת דלקת פרקים

  צעידה למניעת דלקת פרקים? מחקרים רבים שחלקם מופיעים באתר אצלנו, מציינים את ההשפעות הברוכות שיש לפעילות גופנית על הבריאות שלנו.…

 • דלקת פרקים ניוונית בגלל ספורט אתגרי

  ספורט ודלקת פרקים ניוונית קשורים זה בזה! עומסים גבוהים ומתמשכים על המפרקים המאפיינים את אורח החיים של ספורטאי עלית ובעיקר…

 • דלקת פרקים מעלה הסיכוי לנפילה

  דלקת פרקים? נפילות בגיל מבוגר עלולה להיות התוצאה! פציעות ואפילו מוות בגיל מבוגר בעקבות מעידה ונפילה היא תופעה שכיחה. על פי…

 • עודף משקל עלול לגרום דלקת פרקים

  דלקת פרקים בגלל עודף משקל? כן, זה נכון! עודף משקל והשמנה מהווים את אחד מגורמי הסיכון לשחיקה ובלאי של המפרקים,…

 • ספורט ודלקת פרקים ניוונית

  ספורט לדלקת פרקים? נשמע כמו רעיון רע ובכן, מדובר ברעיון נהדר. מתברר שפעילות גופנית טובה גם למפרקים שלנו. למרות היתרונות…

 • דלקת ניוונית בברך לאחר ניתוח

  דלקת ניוונית בברך לאחר ניתוח היא תופעה שכיחה. קרע מיניסקוס הוא מהגורמים השכיחים להתפתחות כאב בברכיים. עד לפני שנים אחדות…

 • כלמידיה עלולה לגרום דלקת פרקים

  כלמידיה כגורם לדלקת פרקים אינה ידועה מספיק. דלקת זאת שהיא דלקת חיידקית שכיחה יחסית, מהווה גורם בהתפתחות דלקות פרקים בעמוד…

 • דלקת בכתף - מכתב תודה

  דלקת בכתף לכבוד ד"ר יצחק בכר,   מטרת הטיפול הייתה - הסרת הדלקת שנוצרה סביב האזור הפגוע, החזרת טווח התנועה והשבתי למצב…

 • נקע בקרסול וחולי עתידי

  נקע בקרסול וחולי עתידי אכן קשורים זה בזה. אדם שנקע את קרסולו עלול ברבות הימים לסבול מדלקת פרקים ניוונית במפרק…

 • השמנה ודלקת פרקים שיגרונית

  השמנה ודלקת פרקים שיגרונית? מתברר שיש קשר. דלקת מפרקים שיגרונית היא מחלה כרונית, אוטואימונית, מזיקה ומקצרת חיים. המחלה פוגעת ב…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן