צליעה בקרב ילדים מה גורם לה
צליעה בקרב ילדים מה גורם לה

צליעה בקרב ילדים מה גורם לה

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


צליעה בקרב ילדים מה גורם לה? ילדים בגיל 3 – 10 שנים הסובלים מידי פעם מצליעה היא תופעה שכיחה יחסית. הגורם לכך הוא לרוב פגיעה שולית באחד מחלקי הגפה התחתונה והצליעה צפויה להיעלם תוך יום ועד מספר ימים בודדים. בכל מקרה יש לאבחן את הסיבה להליכה לא תקינה כדי לשלול גורם משמעותי. בכל מצב של צליעה בקרב ילדים מה גורם לה חייבת להיות השאלה שאתם כהורים שואלים את הרופא או את הכירופרקט.

ברוב המקרים ילדים שואפים לנוע. הם נוהגים להשתולל, לקפץ ולרוץ. כול שיבוש באופן ההליכה של ילדכם אשר משלבת יחד אתה גם חוסר מוטיבציה לתנועה מחייבת את תשומת לבכם. יש מגוון סיבות אפשריות לשיבוש באופן ההליכה של הילד שלכם כאשר הסיבה העיקרית היא פגיעה וכאבים בירך. חשוב לבצע אבחנה מבדלת יסודית כדי להחליט האם צריך לטפל בזה ואיך נכון לטפל בזה. אבחון וטיפול המתבצעים ללא דיחוי ימנעו נזקים בלתי הפיכים ובכייה לדורות.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןצליעה בקרב ילדים – רקע

הליכה לא תקינה אצל ילדים עלולה להיגרם מהפרעות בריאותיות רבות. ברוב המקרים מדובר בבעיה זמנית הנגרמת על רקע נפילה או מכה שקיבל הילד במגרש המשחקים. במקרים אלו הצליעה אמורה לחלוף תוך שעות ועד ימים אחדים. יחד עם זאת אין לשכוח צליעה אצל ילדים עלולה להוות סימן לבעיה משמעותית יותר ואפילו מסכנת חיים. לכן, אין לזלזל בצליעה אצל ילדים, יש לבחון ולאבחן את מקורה כדי למנוע נזקים עתידיים ולעתים גם מוות.

גם במקרה הזה האבחון מתחיל מלמידה מדוקדקת של ההיסטוריה של התפתחות הכאב, רקע טראומטי וסימנים ותסמינים נלווים. בבדיקה הגופנית נאתר את הרקמה שניזוקה, נאמוד את חומרת הנזק ונאבחן את הפתולוגיה הגורמת לסימנים והתסמינים. זיהוי של חום, זיעת לילה ואובדן משקל מהווים דגל אדום המייצג אפשרו שהתסמינים הללו נובעים ממחלה מערכתית מסכנת חיים כמו למשל גידול סרטני או דלקת זיהומית. עם זאת אין לשכוח שברוב המקרים של צליעה אצל הילד הגורם הוא פגיעה פשוטה במערכות שריר ושלד.

גורמים לצליעה אצל הילד

צליעה בקרב ילדים מה גורם לה
צליעה בקרב ילדים מה גורם לה

רוב הגורמים לצליעה בקרב מבוגרים נכונים גם לגבי ילדים. בין הגורמים לצליעה נמנה נזקי חבלה (תאונות דרכים, נפילות, פציעות ספורט ועוד), דלקות פרקים באחד מהמפרקים נושאי משקל (אגן, ירך, ברכיים, קרסול), דלקות זיהומיות באחד מהמפרקים נושאי המשקל, בעיות מולדות, בעיות התפתחותיות, גידולים ממאירים או שפירים ומחלות נירולוגיות. במקרים שההליכה הלקויה נגרמת על רקע טראומתי צריך הקלינאי לשלול גם את האפשרות שהילד עבר התעללות. ברשימה הבאה אנו נרחיב במעט לגבי חלק מהסיבות שבגללם הילדים שלנו מתחילים פתאום ללכת באופן לקוי.

צליעה בקרב ילדים בגלל נזקי חבלה

שיבוש בתבנית ההליכה של ילדים וגם של מבוגרים נגרמת לרוב בגלל פציעות טראומטיות למפרקים ולעצמות הגפה התחתונה. ברוב המקרים הליכה שמשתבשת על רקע טראומתי תיגרם בגלל נקע בקרסול, כאבי שרירים לאורך הגפה התחתונה, דלקת של גיד אכילס או פציעה של העור מעל אחד ממפרקים בגפה התחתונה. עם זאת יתכן שהצליעה נגרמת בגלל נזק חמור יותר כגון שבר.

כך למשל “שבר פעוטות” (Toddler’s fracture) המתרחש בגילאים 9 חודשים ועד 3 שנים באזור השוק גורם הכי הרבה שיבושי הליכה בקרב ילדים. שברים שכיחים אחרים בקרב ילדים כוללים שברי מאמץ האופייניים בגילים 8 -15 שנים, שברי תלישה, שברים המערבים את לוחית הגדילה, שברי ענף ירוק (greenstick fractures) ועוד. שיבוש בתבנית ההליכה של הילד על רקע חבלה עשוי לחלוף תוך מספר ימים עד מספר שבועות תלוי בחומרת הפציעה.

תסמינים

התסמינים של פציעה טראומתית באחד המפרקים הנושאים בעומסי ההליכה יכללו מלבד צליעה גם כאב בתנועה של המפרק או הגפה המעורבים, נפיחות, חוסר רצון ללכת או לדרוך על הקרקע.

אבחון וטיפול

יש להתחיל ולהתאים את הטיפול בצליעה אצל ילדים הנובעת מפציעה טראומתית רק לאחר שאבחנו את מידת הנזק. במידה וקיים חשד לנזק גרמי יש לעשות שימוש באמצעי הדמיה. ברוב המקרים מנוחה היא כול מה שדרוש להחזיר את ההליכה למצב נורמלי. במידה והפציעה קשה יתכן טיפול שיקומי מקצועי. פציעה טראומטית על רקע של התעללות מחייבת אשפוז ועירוב של גורמים רשמיים. שבר מחייב גיבוס לשבועיים שלושה.

צליעה בקרב ילדים בגלל דלקת זיהומית

צליעה אצל ילדים עלולה להתחיל בגלל דלקת זיהומית של העצם (אוסטאומיאליטיס) הנגרמת מחיידק (לרוב Staphylococcus) ויכולה לפגוע בכול עצם ובכול גיל במהלך הילדות. החיידק חודר לגוף בעיקר דרך פצע או חבלה ופוגע בדרך כלל באחד מהעצמות הארוכות נושאי משקל: עצמות הירך ועצמות השוק. דלקת זו עלולה להיות גורם לשיבוש בהליכה ולנזקים בלתי הפיכים. דלקת זיהומית בעמוד השדרה עלולת לפגוע גם באחד מהדיסקים הבין חולייתיים (דיסקיטיס) או בעור מעל המפרק ובכך לגרום כאבים בעת ההליכה.

תסמינים

התסמינים של דלקות זיהומיות באחד העצמות הנושאות בעומסי ההליכה יכללו מלבד צליעה גם תחושה כללית של חולי וחוסר תיאבון, חום נילווה, כאב בתנועה ובמנוחה של המפרק המעורב, הזעות לילה, נפיחות ואדמומיות באזור המפרק המעורב וחוסר רצון ללכת.

אבחון וטיפול

הטיפול בצליעה אצל ילדים הנובעת מדלקות זיהומיות צריך להתחיל באבחון מהיר שכן, במקרה של דלקות זיהומיות ישנה חשיבות לזמן. יש לשם כך לעשות שימוש במיפוי עצמות, צילומי רנטגן בדיקות דם ותרבית. חשד לדלקת זיהומית מחייב אשפוז וטיפול דחוף בזיהום באמצעות אנטיביוטיקה. עיכוב בהגשת אבחון וטיפול מתאים עשוי לגרום לנזקים ועיוותים בלתי הפיכים למפרק ולעצמות המעורבים.

 צליעה בקרב ילדים בגלל דלקת פרקים

גם דלקות פרקים עלולות לגרום לשיבוש משמעותי בתבנית ההליכה של הילד. ישנן מספר סוגים של דלקות פרקים ששכיחותם גבוהה, יחסית, בקרב ילדים ואשר עלולים לגרום לצליעה משנית לפגיעה במפרקים. דוגמה לכך היא דלקת הפרקים השכיחה ביותר שנגרמת בגלל תפקוד לקוי של המערכת החיסונית ונקראת דלקת פרקים שגרונית של ילדים (Juvenile rheumatoid arthritis). מחלות נוספות שתוקפות גם את המפרקים כוללות קדחת ים תיכונית משפחתית (Familial Mediterranean Fever), מחלת קרוהן (Crohn’s), זאבת אדמנתית מערכתית (Systemic Lupus erythematosus) ועוד.

תסמינים

התסמינים של דלקת פרקים הפוגעת במפרקי הגפה התחתנה יכללו מלבד צליעה גם נוקשות של המפרקים המעורבים בעיקר בבקרים, כאב בתנועה של המפרק או הגפה המעורבים, נפיחות, חוסר רצון ללכת. תסמינים נוספים של המחלה העומדת בבסיס הנזקים למפרקים.

אבחון וטיפול

הטיפול המתאים בצליעה הנובעת מדלקת פרקים יעשה לאחר זיהוי מדויק של סוג דלקת הפרקים שממנה סובל הילד. בדיקות מעבדה ואמצעי הדמיה יעזרו לנו להשגת מטרה זו.

צליעה בקרב ילדים בגלל בעיות מולדות

צליעה אצל ילדים עלולה להיגרם גם בגלל בעיות מולדות כגון התפתחות לא תקינה של מפרק הירך (Congenital hip dysplasia).מדובר בהפרעה שכיחה יחסית הפוגעת בשני תינוקות על כול 1000 לידות. מתוך כול פתולוגיה מולדת זאת גורמת לעיוות המפרק ושינוי במבנה האנטומי שלו. התפתחות לא תקינה של מפרק הירך עלולה לפגוע במפרק ירך אחד או בשני המפרקים וחומרת הנזק יכולה לנוע בין לקות קלה בעמדה של המפרק או ליקוי גרמי קל ועד לפריקה מלאה או עיוות גרמי קשה.

תסמינים

בשלבים המוקדמים של החיים בעיות מולדות במפרק הירך אינן מייצרות סימנים ותסמינים ועל כן קיים קושי באבחון על ידי גורמים שאינם מקצועיים. מאידך אבחון מאוחר עלול להוביל לבעיות מבניות, שינויים ניווניים וצליעה. במקרים מסוימים זה עלול להגיע למצב שבו חייבים להחליף את מפרק הירך. התסמינים וחומרת התסמינים בעקבות בעיות מולדות ובעיקר עקב התפתחות לא תקינה של מפרק הירך תלויים בחומרת העיוות שנוצר. התסמינים יכללו גם, כאבים בירך ומוגבלות בתנועה של המפרק המעורב וחוסר רצון ללכת.

אבחון וטיפול

הטיפול הכי טוב בשיבוש תבנית ההליכה של הילד הנובעת מבעיות התפתחותיות מולדות הוא מניעה. ליקוי התפתחותי מולד במפרק הירך ניתן לריפוי כאשר הוא מאובחן בשלב מוקדם. בדיקות (Ortolani maneuver, Barlow maneuver) שנערכות לתינוק עם היוולדו אמורות לאתר את הבעיה. תינוק שנולד עם בעיה התפתחותית במפרק הירך ידגים קפלים לא סימטריים במפרק הירך, גפיים תחתונות שאינם שווים באורכם ועוד.

במידת וקיים חשד לקיומה של בעיה מולדת במפרק יש לאשר או לשלול את קיומה. ניתן לעשות זאת בחודש -חודשיים הראשונים לחיי התינוק על ידי אולטרה סאונד  ו/או בגיל חצי שנה על ידי צילום רנטגן. מספר סוגים של מחוכים ותמיכה יעזרו בשלב הזה לקבע את המפרק במיקום נכון ויאפשרו החזרת המפרק לתפקוד תקין. איחור בהענקת טיפול עלול לגרום לסיבוכים, כירורגיה להחלפת מפרק ונכויות עתידיות.

צליעה בקרב ילדים בגלל בעיות התפתחותיות

החלקה של ראש הירך
החלקה של ראש הירך

במהלך שנות התפתחות עלולות להתפתח מספר בעיות במפרק הירך ולגרום בכך לצליעה אצל ילדים המלווה בכאב במפרק הירך. התפתחות של נמק (Legg-Calve-Perthes) בקצהו העליון של ראש הירך. פתולוגיה נוספת (ראו צילום רנטגן) היא החלקה של החלק העליון של ראש הירך (Slipped Capital Femoral Epiphysis) ופגיעה בתפקוד המפרק.

תסמינים

התסמינים בגלל בעיות התפתחותיות הפוגעות במפרקי הירך יכללו מלבד צליעה גם כאב ומוגבלות בתנועת המפרק וכמובן חוסר רצון להיות פעיל.

אבחון וטיפול

הטיפול המתאים בצליעה הנובעת מבעיות התפתחותיות חייב להתחיל בזיהוי מהיר של בעיות אלו. טיפול מתאים מונעים נזקים עתידיים קשים. במקרים קשים במיוחד תיתכן ויידרש טיפול כירורגי.

צליעה בקרב ילדים בגלל מחלות נירולוגיות

צליעה אצל ילדים או מבוגרים יכולה להתפתח גם בגלל נזקים ומחלות אשר משפיעות על מערכת העצבים המרכזית ו/או ההיקפית ועל העצבוב לגפיים התחתונות או למערכת שיווי המשקל. שיתוק מוח (Cerebral palsy), פוליו ומחלות נירולוגיות עם הפרעות תחושתיות ומוטוריות תורשתיים הם דוגמאות לפגיעה מסוג זה.

תסמינים

התסמינים בגלל בעיות נירולוגיות הפוגעות בשליטה בגפיים התחתונות יכללו צליעה ברמות חומרה שונות ואף חוסר יכולת לנוע. תסמינים נוספים נגזרים מחומרת הפגיעה הנירולוגית ועשויים להצביע על מיקומה. בין התסמינים השכיחים ניתן למנות אטקסיה, חוסר שיווי משקל, פתולוגיה של טונוס שרירים ושל הרפלקסים ועוד.

אבחון וטיפול

אבחון וטיפול בליקויי הליכה הנובעים מבעיות נירולוגיות דורשים זיהוי של מיקום הנזק וחומרתו. מלבד בדיקות נירולוגיות יש צורך לערוך בדיקות מעבדה ושימוש באמצעי הדמיה. הטיפול נגזר כמובן מסוג הפתולוגיה שעומדת בבסיס הצליעה אצל הילד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • כאב גב בקרב ילדים

  כאב גב בקרב ילדים הופך להיות עניין שכיח. בעידן הנוכחי שבו הילדים שלנו מנהלים אורח חיים יושבני קרוב לשליש מהילדים…

 • כאבי גב תחתון בקרב ילדים

  עד לא מזמן כאבי גב תחתון היו בעיה של בעיקר מבוגרים. מספר גורמים הפכו את הכאבי בגב התחתון לבעיה הולכת…

 • הילקוט גורם כאבי גב בקרב ילדים

  ילקוט כבד וכאב גב בקרב ילדים? שוב נמצא קשר בין השניים. כול שנה מטופלים בארצות הברית קרוב ל15,000 ילדים בגלל…

 • כאבי ראש בקרב ילדים

  כאבי ראש בקרב ילדים? כאבים בראש בקרב ילדים הן מהתלונות השכיחות ששומע כול רופא ראשוני. ברוב המקרים הגורם לכאב הראש…

 • משחק אלים דוחף ילדים לאלימות

  משחקים אלימים ילדים אלימים! משחקי וידאו עשויים לתרום למגוון מיומנויות אך משחקי ווידאו אלימים שניתן לשחק אותם על פלטפורמות שונות…

 • בריונות מותירה ילדים מצולקים נפשית

  צלקות נפשיות מבריונות אינן עניין נדיר. ילדים רבים הנחשפים לבריונות סובלים מדיכאונות והפרעות אחרות ומטופלים בהמשך חייהם בשל כך. בריונות…

 • ילדים צריכים להתאמן בספורט מגוון

  ספורט מגוון לילד הוא מפתח להתפתחותו בתחום הספורט. הורים רבים דוחפים את הילד שלהם להתמקצע ולהתמקד בענף ספורט אחד מסוים.…

 • כאבי צוואר, עישון כגורם סיכון

  כאבי צוואר? עישון כגורם סיכון הוא ידע חדש יחסית. אם כדי להפסיק לעשן נזקקתם לעוד דחיפה קטנה אז אולי זה…

 • הטלפון החכם גורם לנו להשמין

  הטלפון החכם גורם להשמנה! השמנת יתר כרוכה במחלות קטלניות. אורח החיים המודרני הכולל חוסר פעילות גופנית וישיבה ממושכת הם מהגורמים…

 • לחץ נפשי גורם למחלות לב

  לחץ נפשי ומחלות לב אינם זרים זה לזה. אין חולק על ההשפעה השלילית שיש למתחים נפשיים על הבריאות שלנו. מחקרים…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן