התכווצות שרירים בלילה מה גורם לזה
התכווצות שרירים בלילה גורמים

התכווצות שרירים בלילה מה גורם לזה

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


התכווצות שרירים בלילה מה גורם לזה? התכווצות שרירים בלילה הגורמים כאבים ברגליים והפרעות שינה מהווים תלונה שכיחה ביותר. עם זאת התכווצות שרירים מהסוג הזה ושאר הסימנים והתסמינים הנלווים לה מתרחשים לעתים גם ביום. לרוב השרירים המתכווצים הם שרירי השוק מאחור אך שרירים אחרים כולל אלו של כפות הרגליים עלולים גם הם להתכווץ. התסמין העיקרי של התכווצות שרירים זאת הוא כאב חריף לרוב בשוקיים שיכול להימשך שניות בודדות ועד למספר דקות. עם שוך הכאב נותרת תחושה של שריר תפוס ולעתים גם כואב.

התכווצויות שרירים או עווית שרירים (Muscle cramps) היא תופעה שכיחה שעלולה לקרות אצל כול אחד ובכל גיל. עם זאת ברוב המקרים ככל שאנו מתבגרים הסיכויים לכך גדלים. כך למשל 60% מהמבוגרים מעל גיל 50 סובלים מהתכווצות שרירים בלילה וכך גם כ7% מהילדים וכ- 40 מהנשים בהריון. ישנה גם קבוצה של חולים החווים התכווצות שרירים לילית על בסיס יומי. מלבד גיל התכווצות שרירים לילית יכולה להתפתח גם בגלל פעילות גופנית מאומצת, היריון, מחלות מסוימות, תרופות מסוימות ועוד. תופעה זאת של התכווצות שרירים בלילה שכיחה מעט יותר בקרב נשים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןהתכווצות שרירים בלילה מה גורם לזה – רקע

התכווצות שרירים בלילה מה גורם לזה
התכווצות שרירים בלילה מה גורם לזה

התכווצות שרירים היא תופעה שכיחה ביותר המשפיעה על יותר מ- 60% מהמבוגרים, כ- 7% מהילדים, 40% מהנשים בהריון ועוד. לרוב התכווצות שרירים בלילה אכן מתרחשת בלילה או במיטה בהמתנה לשינה. אך השרירים הללו עלולים להתכווץ גם בשעות אחרות לאור היום והלילה. אנשים מבוגרים מהווים קבוצת סיכון משמעותית. כשליש מהאנשים מעל גיל 60 וכמחצית מהאנשים מעל גיל 80 סובלים משרירים שמתכווצים באופן בלתי רצוני. נשים סובלות מהתופעה יותר מגברים ובעיקר נשים בהריון. מחקרים מעידים שהעווית השרירים הבלתי רצונית מקיפה כ 50% מהנשים, במהלך החלק השלישי של הריון.

השרירים שנוטים הכי הרבה לפתח עווית הם שריר התאומים מאחור (Gastrocnemius), שרירי המיתר מאחור (Hamstrings) והשריר הארבע ראשי (Quadriceps) בקדמת הירך. גם השרירים בכף הרגל, ידיים, זרועות ובטן עשויים לסבול מהתופעה.

במרבית המקרים הסיבה להתכווצויות אלו אינה ידועה עם זאת מספר מחלות ותרופות עלולות לגרום בין היתר גם לתופעה הזאת. נשים עם הפרעות מטבוליות ואובדן האיזון של המלחים בגוף חשופים לסיכון מוגבר להתכווצויות שרירים. אובדן איזון מלחים עלול להתרחש גם בקרב אתלטים חיילים ועוד שנחשפים למאמצים קיצוניים. גם אנשים שעובדים בתנאים של חום סובלים מהתכווצויות שרירים. צרכנים של תרופות מסוימות (ראה בהמשך) עלולים לסבול מהתכווצויות שרירים כתופעת לוואי.

סימנים ותסמינים

המונח עווית שרירית לילית בא לתאר התכווצות שרירים חזקה, בלתי רצונית וכואבת מאוד של כול סיבי השריר. עווית זאת נמשכת לרוב פרק זמן קצר של שניות עד דקות ספורות. הכאב החד שנילווה לה הופך אפילו את השניות לזמן ממושך מידי קל וחומר כאשר העווית נמשכת דקות ארוכות. עווית השרירים יכולה להיות איזומטרית, כלומר מבלי לגרום לתנועה או לחלופין דינמית ולגרום למשל לכפיפה חדה של כף הרגל המעורבת או של כף היד המעורבת. חומרת הכאב משתנה ועלולה להגיע לרמת כאב חריפה מאוד. הכאבים החדים יכולים אפילו להעיר אותנו משנתנו וישנם אנשים הסובלים מהפרעות שינה בגלל שעווית השרירים גורמת להם להתעורר שוב ושוב. רגישות מקומית בשריר יכולה להיוותר גם 24 שעות לאחר חלוף העווית. מתיחות עדינות של שרירי הרגליים עשויים לעזור.

התכווצות שרירים בלילה מה גורם לזה – גורמים וגורמי סיכון

ברוב המקרים הסיבה להתכווצויות שרירים בשוק אינה ברורה כלל ועיקר ומוגדרת אידיופטית. סברה אחת טוענת שעווית שרירים כואבת מתרחשת כאשר השריר שנימצא כבר במצב מכווץ (מקוצר) מקבל גירוי להתכווצות נוספת. כיווץ נוסף זה הוא שמכניס אותו למצב עוויתי. התופעה מתרחשת כאשר אנו במיטה וכף הרגל מוטה מעט לפנים. במצב זה שריר התאומים מצוי במצב התחלתי מקוצר ומכווץ והטיה נוספת של כף הרגל לפנים תגרום לשריר להיכנס לעווית. התאוריה הזו מסבירה למה מתיחה של שריר התאומים מייצרת הקלה מידית. מספר גורמים נקשרו להתפתחות התכווצות שרירים בלילה ואלו הם:

גיל

כאמור, עם הגיל עולה שכיחות התופעה של התכווצות שרירים בלילה. בין 30%-50% מהאנשים שחצו גיל 60 סובלים מהתופעה, לעיתים בתדירות יום יומית. כמובן שעקב ההתכווצויות המרובות והפרעות השינה הנובעות מהן גורמות לקבוצה זו פגיעה נפשית קשה ופגיעה באיכות חיים. הסיבות לכך הן כנראה מגוון המחלות אשר שכיחות יותר בגיל המבוגר שמעלות את הסיכון להתכווצויות שרירים ובכללן כאבי גב עם לחץ על שורשי עצבים המעצבבים את הרגל, מחלות כלי דם, תפקודי כליות, הפרעות הורמונליות ועוד (ראה בהמשך).

אורח חיים יושבני

התופעה של התכווצות שרירים בלילה מתרחשת בתדירות גבוהה יותר בקרב אנשים המנהלים אורח חיים יושבני.

פעילות גופנית

התכווצות שרירים בלילה מה גורם לזה
התכווצות שרירים בלילה מה גורם לזה

מחקרים רבים מראים את הקשר בין פעילות גופנית מאומצת לבין התכווצויות שרירים. מחקרים השוואתיות מצאו למשל שספורטאים העוסקים בענף טריאתלון חשופים להתכווצויות שרירים יותר מרצי מרתון או רוכבי אופניים. מחקר אחר מצא שבקרב רצי מרתון אלו שרצו מהר יותר סבלו יותר מהתכווצויות שרירים. התכווצויות שרירים אלה יכולות להתרחש במהלך הפעילות או לאחריה. יתכן וסוג זה של התכווצות שרירים בלתי רצונית מתרחשת בגלל אובדן האיזון בין המים לבין אלקטרוליטים (נתרן, סידן, אשלגן) וגירוי אינטנסיבי של שריר מסוים והעצבים שמעצבבים אותו.

תיאוריה אחרת גורסת שהגורם הוא מנגנון הגנה של הגוף המופעל במצב של עומס יתר ובמטרה למנוע נזק שרירי. על פי אותה תיאוריה חשיפת שריר עייף מאימונים קודמים לעומס גבוה מידי ומהר מידי מעלה את הסבירות להתכווצות בלתי רצונית. אישור לתיאוריה הזאת מוצאים החוקרים בקשר שנמצא בין הרמה הגבוהה של CPK בדם לבין הסיכוי להתכווצות שרירים בלתי רצונית.

יציבה לקויה

נמצא קשר סטטיסטי בין אנשים בעלי יציבה לקויה להתפתחות התכווצות שרירים בלילה.

עבודה או עמידה על משטחי בטון

עמידה ממושכת על משטחי בטון מעלה את הסיכון להתפתחות התכווצות שרירים בלילה. למה זה קורה לא ברור.

הריון

התכווצות שרירים בלילה במהלך הריון, לרוב בשלבים המתקדמים היא תופעה נרחבת. הסיבה לכך אינה ברורה אך ישנן מספר סברות ובכללן לחצים על עצבים וכלי דם, שינויים בזרימת דם ושיבוש באיזון של אלקטרוליטים. ישנה גם סברה שהשינויים הפיזיים (משקל) והשינויים ביציבה הנגרמים במהלך ההיריון יוצרים עומסים פיזיים מוגברים על שרירי הרגליים ומעלים את הסיכון לכיווץ עוויתי בלתי רצוני של השרירים.

אובדן איזון המלחים בגוף

אובדן האיזון של המלחים (נתרן, סידן, אשלגן ומגנזיום) בגוף מכול סיבה מעלה את הסיכון להתפתחות התכווצות שרירים בלילה. שיבוש באיזון מלחים עלול להתרחש בקרב אתלטים, אנשים שעובדים בתנאים של חום או התייבשות. גם תרופות ומחלות מסוימות עלולים לגרום לאובדן האיזון של המלחים ולהתפתחות עווית שרירים (ראה בהמשך).

תופעת לוואי לתרופות

במקרים מסוימים אנו עלולים לסבול מהתפתחות התכווצות שרירים בלילה בגלל שימוש בתרופות. בין התרופות שידוע שעלולות לגרום לעווית שרירים ניתן למנות תרופות משתנות, ניפדיפין (Nifedipine), ונטולין, סטטינים, טרבוטאלין (Terbutaline), ליתיום, פניצילאמין, פנוטיאזין (Phenothiazines), חומצת ניקוטין ועוד.

תופעת לוואי למחלות

התכווצות שרירים בלילה, בלתי רצונית, עלולה להתרחש גם בגלל הפרעות ומחלות מערכתיות כולל מחלות הגורמות לשלשול כרוני, הקאות מרובות, שתן רב, מחלות הפוגמות בתפקוד הכליות או כבד, תת תפקוד לא מטופל של בלוטת התריס, מחלות כלי דם היקפיות, מחלות נירולוגיות כולל לחץ על שורש עצב בגב התחתון, היצרות תעלה השדרה המותנית, מחלות שרירים ועוד. כמובן שאם הגורם לעווית השרירים הוא אחד מהמחלות הללו הרי שהעווית הזאת בשרירים תהיה רק אחד מהסימנים והתסמינים של המחלה.

אלכוהול

במהלך פעילות גופנית השרירים שלנו שורפים סוכר ומייצרים חומצת חלב. יותר מידי חומצת חלב תגרום לעייפות שרירים ולהתכווצויות שרירים. שתיית אלכוהול מרובה מעלה את רמת חומצת החלב באופן מהיר יותר ועל כן מעלה את הסיכון להתכווצויות שרירים. שתיית אלכוהול גורמת ל רמות שונות של התייבשות בגוף. התייבשות משנה את האיזון של אלקטרוליטים ומעלה את הסיכון להתכווצויות שרירים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • שרירים חזקים זיכרון חזק

  שרירים חזקים זיכרון חזק? האם יש קשר בין שני אלה? על פי המחקר הנוכחי אימוני הכוח שיפרו בין היתר גם את…

 • כאבי צוואר, עישון כגורם סיכון

  כאבי צוואר? עישון כגורם סיכון הוא ידע חדש יחסית. אם כדי להפסיק לעשן נזקקתם לעוד דחיפה קטנה אז אולי זה…

 • לחץ נפשי גורם למחלות לב

  לחץ נפשי ומחלות לב אינם זרים זה לזה. אין חולק על ההשפעה השלילית שיש למתחים נפשיים על הבריאות שלנו. מחקרים…

 • הטלפון החכם גורם לנו להשמין

  הטלפון החכם גורם להשמנה! השמנת יתר כרוכה במחלות קטלניות. אורח החיים המודרני הכולל חוסר פעילות גופנית וישיבה ממושכת הם מהגורמים…

 • אור בוהק מפריע לישון

  אור בוהק מפריע לישון. חשוב לדעת עובדה זאת שכן מבוגרים ובעיקר ילדים רבים מתקשים להירדם בגלל שימוש אינטנסיבי לפני שינה…

 • ישיבה היא גורם סיכון למחלות סרטן

  ישיבה היא גורם סיכון לסרטן! אורח החיים המודרני מתנהל כולו בישיבה. אנו אוכלים, נוהגים, עובדים, צופים בטלוויזיה, משחקים עם מחשב…

 • כושר גופני לקוי גורם למוות מוקדם

  כושר גופני ומוות מוקדם? ובכן יש קשר הדוק בין שני אלה. ישנם גורמים שמשפיעים על אורך החיים שלנו. הגורם הקטלני…

 • עישון גורם סיכון להתפתחות כאבי גב

  עישון גורם סיכון לכאבי גב! השכיחות העצומה של כאבי גב וההמגבלות הקשות שהיא מטילה הופכים את הבעיה הזאת לאחת הבעיות…

 • לחץ נפשי גורם להזדקנות מהירה

  דחק נפשי גורם להזדקנות מהירה! מדי יום אני נוכח, אצלי במרפאה, בכוחות ההרס העצומים שיש לדחק נפשי כרוני. לכן לא…

 • כאבים במותן

  כאבים בגב המותני שבוע טוב!  הייתי אצלך פעמיים. אני גר במיתר ולא יכול לבוא אלייך לטיפולים סדירים. אם אתה זוכר בפעם…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן