תסמונת התעלה הרדיאלית במרפק
תסמונת התעלה הרדיאלית במרפק

תסמונת התעלה הרדיאלית במרפק

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


תסמונת התעלה הרדיאלית במרפק נגרמת בגלל לחץ על העצב החישור (Radial) במהלך מסלולו באזור הזה. לחץ על עצב החישור במרפק מוביל להתפתחות מגוון של סימנים והתסמינים הכוללים בין היתר כאב בחלק החיצוני של המרפק, מעט מתחת לקו המפרק. חשוב לציין שקיים דמיון בין הכאבים הנגרמים בגלל תסמונת התעלה הרדיאלית במרפק לבין מרפק טניס. הדמיון הזה הוא הרבה פעמים מקור לאבחון שגוי. התוצאה היא שהאנשים המתלוננים על כאבים בחלק החיצוני של המרפק הנובעים מתסמונת התעלה הרדיאלית יוצאים ממשרדו של הרופא עם אבחון של מרפק טניס.

לא ברור כמה חולים הסובלים מכאבים במרפק בגלל תסמונת התעלה הרדיאלית מאובחנים באופן שגוי. אך אין ספק שאותם חולים לא מקבלים את הטיפול המתאים ולכן גם לא יעיל. במאמר זה נפרט אודות תסמונת התעלה הרדיאלית במרפק וגם, לא פחות חשוב, על האופן שבו ניתן לאבחן אותה ובכלל זה לבצע אבחנה מבדלת. הכול כדי לאפשר טיפול נכון בבעיה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןתסמונת התעלה הרדיאלית במרפק – רקע

תסמונת התעלה הרדיאלית במרפק
תסמונת התעלה הרדיאלית במרפק

כול תלונה על כאבים בחלק החיצוני של המרפק מחייבת אותנו לשלול את תסמונת התעלה הרדיאלית. מדובר בתסמונת לכידה עצבית של עצב החישור (רדיאלי) באזור המרפק. הסימנים והתסמינים הנובעים מלכידה זאת כוללים בין היתר כאבים במרפק עם יכולת השלכה לכיוון גב כף היד והאצבעות. הפרעה בריאותית זאת מתפתחת בשכיחות גבוהה יותר בקרב נשים בגילים 30 – 50. המיקום המדויק של הלחץ על העצב אינו אחיד ולמעשה ישנם חמישה מיקומים פוטנציאליים ללכידה. עם זאת, ברוב המקרים עצב החישור נלכד באזור אנטומי הקרוי הקשת של פרושה (Arcade of Frohse).

אבחון של תסמונת זאת נעשית לרוב במרפאה באמצעות לקיחה של היסטוריה רפואית ובדיקה גופנית. בין היתר נמצא כאב בחלק החיצוני של המרפק, חולשה של האצבע השלישית וכאב בפשיטה של כף היד מול התנגדות. במקרים קשים לאבחון ניעזר בבדיקת MRI שעשויה להצביע על בצקת ו/או ניוון שרירים המעוצבבים על ידי הענף המוטורי של עצב החישור. טיפול שמרני יעיל ברוב המכריע של המקרים. רק במידה וטיפול מסוג זה כשל נפנה את החולה לטיפול תרופתי כירורגי.

אנטומיה של עצב החישור

מקורו של עצב החישור מהסתעפות האחורית של המקלעת הברכיאלית בצוואר. עצב החישור הכולל בתוכו סיבים מחמשת שורשי העצבים (C5,6,7,8 and T1) נמתח לאורך כול היד. העצב על סעיפיו השונים מעניק יכולת מוטורית לשרירים המותחים של היד ותחושה לצד הגבי של היד, גב כף היד ושלוש וחצי האצבעות החיצוניות (הצד של האגודל). נזק לעצב שעלול להתפתח בתעלה הרדיאלית (Radial tunnel) עלול לגרום לתסמונת התעלה הרדיאלית (Radial tunnel syndrome) ולהתפתחות, תלוי במיקום הנזק, פגיעה מוטורית ו/או פגיעה תחושתית.

בחזית של הזרוע מעניק עצב החישור סיבים מוטוריים לשריר הזרוע והחישור (Brachioradialis) ולשריר פושט שורש היד החישורי הארוך (Extensor carpi radialis longus). באזור החיצוני של המרפק טרם כניסתו לתעלה הרדיאלית מתפצל העצב לענף רדוד (Superficial radial nerve) ולענף עמוק – העצב הבין גרמי האחורי (Posterior interosseous nerve) שמעניק סיבים מוטוריים לשריר הגבן (Supinator) וכן לקבוצת השרירים המותחים הרדודה של כף היד והאצבעות, ולקבוצת השרירים המותחים והמרחיקים העמוקה של האגודל. באזור בית השחי (Axilla) מוציא עצב החישור סיב מוטורי לשריר התלת ראשי (Triceps) ומוציא סיב תחושתי לזרוע (Posterior cutaneous nerve of the arm). בחלק האחורי של הזרוע (Radial groove) מוציא העצב סיבים מוטוריים לשריר התלת ראשי ושריר המרפק (Anconeus) וסיבים תחושתיים לזרוע (Lower lateral cutaneous nerve of the arm) ולאמה (Posterior cutaneous nerve of the forearm).

אנטומיה של התעלה הרדיאלית במרפק

התעלה הרדיאלית היא מעבר פוטנציאלי המשמש את העצב האינטרוסאי האחורי (Posterior Interosseous nerve ). התעלה מתחילה מהראש של עצם החישור ומסתיימת בשוליים של שריר הגבן (Supinator). אורך התעלה 5 סנטימטרים. מצידה החיצוני תחומה התעלה על ידי שריר הזרוע והחישור (Brachioradialis) והשרירים פושט שורש היד החישורי הקצר והארוך ( Extensor Carpi radialis longus and brevis). מצידה הפנימי תחומה התעלה על ידי הגיד של השריר הדו ראשי (Biceps tendon) ושריר הברכיאליס (Brachialis). רצפת התעלה נוצרת על ידי הקפסולה של מפרק ראש החישור עם עצם הזרוע והראש העמוק של שריר הגבן. גג התעלה נוצר על ידי העורק החישורי והראש הרדוד של שרירי הגבן (Supinator) ושריר הזרוע והחישור (Brachioradialis).

תסמונת התעלה הרדיאלית במרפק – גורמים

יש מספר נקודות בתוך התעלה הרדיאלית שבהם עלול העצב החישורי או ענף שלו להילחץ:

 • נקודת הלחץ השכיחה ביותר נמצאת בקשת של פרושה (Arcade of Frohse) המצוי בשריר הגבן שבה עובר ועלול להילכד העצב הבין גרמי האחורי (Posterior interosseous nervee) ענף של עצב החישור.
 • מתחת לשריר מותח (Under Extensor Carpi Radialis Brevis)
 • מתחת לרצועה של הנרי (Leash of Henry) – עורקים העוברים בסמיכות לעצב באמה
 • בשוליים המרוחקים של שריר הגבן

תעלה צרה מידי או עומסים חוזרים ונשנים הכוללים כפיפה ומתיחה של כף היד, אחיזה עם כף היד סיבובים אינטנסיביים של כף היד והאמה או שימוש אינטנסיבי בשרירי האמה יכולים לגרום להתפתחות הלחץ על העצב בתעלה. מאמצי יתר שעלולים לגרום לתסמונת התעלה הרדיאלית אופייניים לענפי ספורט כגון טניס וגולף. גם מאמצים כמו שימוש במברג, פטיש או כול מאמץ חוזרני אחר שנעשה במסגרת העבודה יכולים לגרום לגירוי העצב בתוך התעלה. לעיתים גם מכה ישירה לחלק החיצוני של המרפק יכולה לגרום לתסמונת.

סימנים ותסמינים

בדומה למרפק טניס גם גירוי של העצב החישורי בתעלה יגרום בעיקר לכאבים ורגישות במרפק בחלק החיצוני של המפרק כ- 7 סנטימטרים מתחת לעילית העלי הצדי (Lateral epicondyle). ברוב המקרים אנשים שסובלים מתסמונת התעלה הרדיאלית יתארו את התחושה שלהם כ”כאב עמוק”.  בניגוד למרפק טניס פגיעה בעצב החישורי בתוך התעלה עלולה לגרום גם לתסמינים נוירולוגיים. רמת הלחץ על העצב קובעת למעשה האם החולה יסבול רק מכאב מקומי במרפק או מכאב וחולשה חלקית או שיתוק מלא של השרירים האחראים על המתיחה של כף היד , האצבעות והאגודל. עוצמת הפגיעה בכוח השרירים תלויה ברמת הנזק לעצב. בדיקת הכוח של כול אחד מהשרירים ובדיקת היכולת התחושתית בכול אזור בעור הם מרכיב חשוב בבדיקה הנירולוגית שנערוך לעצב החישור.

תסמונת התעלה הרדיאלית במרפק – אבחון

תהליך האבחון של תסמונת התעלה הרדיאלית מתחיל באמצעות לקיחה של היסטוריה רפואית מדוקדקת אודות הכאב ומאפייניו השונים, אודות עיסוקכם, אודות הפעילות הגופנית שלכם ואודות פציעות מרפק בעבר. לאחר מכן נערוך בדיקה גופנית. במהלך הבדיקה נאתר את הנקודה הכואבת במרפק. נזהה אלו תנועות מחמירות את הכאב: מתיחה לאחור מול התנגדות של כף היד או של האצבע האמצעית, כפיפה פסיבית של כף היד עם מרפק מיושר, סיבוב מול התנגדות של כף היד כלפי מעלה (סופינציה) או לחיצת כף יד ועוד.
נערוך בדיקה נוירולוגית וננסה להעריך האם קיימת חולשה של השרירים באמה. יש לזכור שתסמונת התעלה הרדיאלית אינה כוללת הפרעות תחושתיות שכן הסיבים התחושתיים מתפצלים טרם הכניסה לתעלה. במקרים שבהם יש ספק לגבי האבחון ניתן לבדוק את ההולכה העצבית באמצעות EMG שבודק האם השרירים פועלים באופן מיטבי ו/או באמצעות NCV שבודק את מהירות ההולכה העצבית.

אבחנה מבדלת

תסמונת התעלה הרדיאלית במרפק
תסמונת התעלה הרדיאלית במרפק

לעיתים קרובות מידי נותרת תסמונת התעלה הרדיאלית בלתי מאובחנת או מאובחנת באופן שגוי כמרפק טניס ויש סיבה טובה לכך. חלק גדול מהבדיקות יהיו חיוביות גם במרפק טניס וגם בתסמונת התעלה הרדיאלית. להלן בדיקות שעשויות בכל זאת לעזור באבחנה המבדלת בין שתי התסמונות:

הבדל אחד הוא במיקום. במרפק טניס הנזק והכאבים ממוקמים בנקודת החיבור של הגיד המשותף של השרירים הפושטים של האמה אל עילית העלי הצדי (Lateral epicondyle). בתסמונת התעלה הרדיאלית הכאב יתמקד סנטימטרים ספורים (כ 7 סנטימטרים) נמוך יותר במורד האמה בנקודה שבה העצב החישור חולף מתחת לשריר הגבן. הבדל חשוב נוסף הוא בכוח השרירים בגב האמה. הפגיעה העצבית הכרוכה בתסמונת התעלה הרדיאלית גורמת לחולשה בשרירים הללו שעלולה להגיע לכדי שמיטה של כף היד בעוד שבמרפק טניס אין חולשה כזאת. הפגיעה העצבית הכרוכה בתסמונת התעלה הרדיאלית לא כוללת את הסיבים התחושתיים שכן אלו התפצלו לפני הכניסה לתעלה.

תסמונת התעלה הרדיאלית במרפק – טיפול

הטיפול בתסמונת התעלה הרדיאלית יכלול תומך ליד שישמר את היד במנח ניטרלי, עיסוי רקמות עמוק, מתיחות וטיפול בלייזר רך. החולה יתבקש להימנע מביצוע תנועות ומאמצים חוזרים ושהייה במנחים המגרים את העצב. עם השיפור במצב נתחיל בשיקום והגברת העומס באופן הדרגתי על המרפק באמצעות תרגילים ברמת קושי עולה. אנו נעניק הדרכה ארגונומית שמטרתה מניעת הישנות הבעיה. החולה ילמד כיצד להפעיל את היד והמרפק באופן שלא יגרום לבעיה לשוב. במידה והטיפולים אינם מועילים ויש סכנה של נזקים בלתי הפיכים לעצב יופנה החולה לשחרור העצב באופן כירורגי.

איפה עוד יכול להיפגע עצב החישור

עצב החישור יכול להיפגע לא רק בתעלה הרדיאלית אלא בכול נקודה לאורך מסלולו. המקומות השכיחים ביותר לפגיעה בעצב כוללים את אזור בית השחי (Axilla), בזרוע (Radial groove) ובאזור המרפק.

פגיעה בבית השחי

הפגיעה בעצב החישור בבית השחי מתרחשת לרוב מסיבות טראומטיות של פריקת כתף או שבר בחלק העליון של עצם הזרוע (Humerus). יתכן גם שלחץ מקומי מוגזם לאורך זמן כמו זה שנוצר לדוגמה משימוש בקביים יכול לפגוע בעצב.
פגיעה בעצב החישור בבית השחי תגרום לפגיעה מוטורית ותחושתית מלאה: שיתוק השריר התלת ראשי והשרירים האמה וחוסר יכולת ליישר את המרפק ולמתוח את כף היד לאחור. אובדן התחושה לאורך החלק האחורי של היד באזור שמתחיל מעט מעל המרפק ועד לגב כף היד ושלוש וחצי האצבעות החיצוניות.

פגיעה בזרוע

פגיעה בעצב החישור בזרוע תתרחש לרוב עקב שבר במרכז עצם הזרוע . מבחינה מוטורית הפגיעה בעצב החישור במיקום הזה תגרום לשיתוק השרירים בגב האמה, חוסר יכולת למתוח את כף היד והאצבעות ולשמיטת כף היד (Wrist drop). העצבוב לשריר התלת ראשי נותר שלם. גם מבחינה תחושתית מדובר בפגיעה מוגבלת כאשר רק התחושה של גב כף היד נפגעת וזאת בגלל שהסיבים התחושתיים בוקעים מעצב החישור בשלב גבוה יותר.

פגיעה במרפק

פגיעה בסיב העמוק המוטורי של העצב החישור בתעלה הרדיאלית אזור המרפק תיגרם לרוב בגלל עומס יתר, שבר של ראש עצם החישור (Radius) או פריקה של עצם החישור. בפגיעה מעין זו רוב התפקוד המוטורי ישמר מלבד התפקוד של שריר הגבן ושל השריר פושט שורש היד החישורי הארוך (Extensor carpi radialis longus) שימנע את השמיטה של כף היד. פגיעה בסיב הרדוד התחושתי של עצב החישור באזור המרפק תתפתח לרוב בגלל חתך מקומי ותגרום לאובדן תחושה בגב כף היד בלבד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • מגפת תסמונת התעלה הקרפלית

  תסמונת התעלה הקרפלית מגפה! בעשורים האחרונים הפכה תסמונת זאת הנגרמת בגלל לחץ הנוצר על עצב התווך, בעוברו בתעלת שורש כף…

 • תסמונת מפרק הלסת - מכתב תודה

  תסמונת מפרק הלסת ד"ר בכר שלום,  אני רוצה להודות לך על העבודה המצוינת שעשית על פרק הלסת הפגוע שלי. כאשר…

 • ניתוח לשחרור התעלה הקרפלית, אל תרוצו

  חכו עם ניתוח התעלה הקרפלית? תסמונת התעלה הקרפלית מתרחשת כאשר עצב התווך העובר בתעלה בשורש כף היד נלחץ ומגורה. הפתרון…

 • רכיבת אופניים מסכנת את עצבי היד

  רכיבת אופניים? עצבי כף היד נתונים לסיכון לפציעה. ענפי ספורט ו/או מקצועות הכרוכים באחיזה הדוקה וממושכת באמצעות כפות ידיים כמו…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן