קרע גיד בכתף אבחון וטיפול
קרע בכתף אבחון וטיפול

קרע גיד בכתף אבחון וטיפול

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


קרע גיד בכתף – אבחון וטיפול מהירים ימנעו סימנים ותסמינים כרוניים ונזקים בלתי הפיכים ברקמות המפרק. הגידים והשרירים במפרק הכתף נוטים לעתים קרובות להיפצע. הפציעות הללו כוללות בעיקר מתיחה או קרע של גידים בכתף. הסיבה העיקרית לשכיחות הפציעות הללו היא השילוב הייחודי המתקיים בפרק הזה של תנועתיות גדולה ויציבות לקויה. כאבים בכתפיים בגלל קרע בכתף של גידים בעיקר הם עניין שכיח ומהווים מקור מרכזי לתלונות. בשימוש האינטנסיבי שאנחנו עושים עם הכתפיים אנו חורגים לעתים קרובות מידי מהיכולת העמידה בעומסים של המפרק ושל הרקמות התומכות ומניעות אותו.

למעשה אחרי פציעות גב ופציעות ברכיים הכתפיים ובעיקר הגידים של השרוול המסובב בכתפיים הם האזור הפגיע ביותר במערכת שריר ושלד. כאבים בכתף מתסכלים במיוחד בגלל היות המפרק הזה מוציא לפועל של רצוננו. אנו נעזרים בכתף כדי לאכול, לעבוד, להתלבש וכמובן לפעילות גופנית. סיבה נוספת לתסכול היא העובדה שפציעות כתפיים נוטות להיעשות כרוניות. חשוב לא להתעכב במתן טיפול. בכל מקרה של קרע גיד בכתף אבחון וטיפול מהירים יתבררו כמהלך חכם שלכם.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפוןקרע גיד בכתף אבחון וטיפול – רקע

על הגידים והשרירים מסובבי הכתף  (Rotator cuff) מוטל העומס העיקרי בהנעה ובייצוב של מפרק הכתף. שרירים אלו הקרואים גם “השרוול המסובב” מעורבים בחלק ניכר מהפציעות בכתף. למעשה כאשר אנו מדברים על קרע בכתף אנו מדברים על קרע של הגידים הללו בכתף. ברוב המקרים פציעות גידי ושרירי הכתף אינן קשות וטיפול שמרני הכולל מנוחה, טיפול להורדת דלקת ושיקום קצר יעזרו במהרה. עם זאת, למרבה הצער, הרבה מפציעות הכתף הופכות להיות ממושכות וכרוניות ואת חלקן לא ניתן לרפא אלא רק לאחר ניתוח.

תנועתיות רבה שבאה על חשבון היציבות של המפרק חושפים אותו לעומס חריג. רוב הפציעות בכתף כוללות פגיעה באחד או יותר מגידי ו/או ממסובבי הכתף. אבחון מדויק ומהיר יאפשר טיפול יעיל וימנע נזקים בלתי הפיכים וקושי להשתמש בכתף.

קרע גיד בכתף אבחון וטיפול – רקע אנטומי של מפרק הכתף

מפרק הכתף אינו מפרק יחיד, ולמעשה, ארבעה מפרקים שונים מרכיבים אותו:

1) סטרנו-קלביקולה (Sternoclavicular joint).

מפרק בין עצם החזה (Sternum) לעצם הבריח (Clavical).המפרק כולל מעטפת ודיסק סיבי סחוסי פנימי אשר מייצבים אותו. לייצוב המפרק תורמת גם רצועת קוסטו-קלויקולר.

2) אקרומיו-קלביקולה (Acromioclavicular joint).

מפרק בין עצם הבריח ועצם האקרומיון. מחוזק באמצעות שלוש רצועות: רצועת אקרומיו- קלביקולה (רצועה דקה וחלשה יחסית), רצועת קונויד ורצועת טרפזויד (רצועות חזקות ועבות).

3) גלנו-יומרל (Glenohumeral joint).

זהו מפרק בין ראש עצם הזרוע (Humerus) לבין השקע הגלנואידי (Glenoid fossa) המצוי על עצם השכמה. סביב השקע הגלנוידי ישנה רצועה הקרויה גלנויד לברום שמעמיקה את האחיזה בראש ההומרוס ומפחיתה את הסיכויים לפריקת כתף. המפרק נתמך על ידי מספר רצועות נוספות ועטוף בקפסולה אשר מייצבת אותו ומכילה את הרקמה הסינוביאלית. רקמת בורסה (bursae) ממוקמת במקומות מועדים לחיכוך במפרק הכתף לשם הפחתת החיכוכים והגברת ההגנה.

4) סקפולו טורסיק (Scapulothoracic joint).

אין מדובר במפרק אמתי אך זהו מפגש בין עצם השכמה ובין הצלעות מאחור. לעצם השכמה יש יכולת תנועה הכוללת מעלה, מטה ורוטציה. התנועות הללו מתבצעות במקביל לתנועות של מפרק הכתף (מפרק גלנו-יומרל).

כמו במפרקים אחרים בגוף גם מפרקי הכתף מכוסים באמצעות רקמה סחוסית על מנת לאפשר תנועה חלקה. גידי ושרירי הכתף השונים מחוברים לעצמות ומטרתם להניע את מפרק הכתף. השרירים מחוברים לעצם השכמה, לעצם הזרוע ולעצם הבריח. קבוצות שרירים אלו ובכללן קבוצת השרירים מניעי הכתף (Rotator cuff) מאפשרים את מגוון התנועות הנרחב המאפיין את מפרק הכתף.

חשיבות השרירים מסובבי הכתף

ארבעת השרירים מסובבי הכתף ממוקמים סביב הכתף ונקראים השריר הרום קוצי (Supraspinatus) שתפקידו הרחקת הזרוע עד 30 מעלות וייצוב מפרק הכתף, השריר המך קוצי (Infraspinatus) שתפקידו רוטציה חיצונית וייצוב הכתף, השריר העגול הקטן (Teres minor) שתפקידו רוטציה חיצונית וייצוב המפרק והשריר התת-שכמי (Subscapularis) שתפקידו רוטציה פנימה קירוב הזרוע וייצוב המפרק. קבוצת שרירים זאת עובדת בצוותה על מנת להעניק למפרק הכתף יציבות ודינמיות.

קבוצת שרירים ייחודית זו שומרת את המפרק במקומו ובמקביל מאפשרת לו לבצע את מגוון וטווח התנועות הגדול ביותר בהשוואה לכול המפרקים האחרים בגופנו. פגיעה ביכולות ובתפקוד של השרירים שאחראים על הנעת הכתף משמעותה חשיפה של המפרק לפציעות. מכאן החשיבות האדירה בשמירה על כושרם של השרירים הללו על מנת למנוע פגיעה במפרק. אימון כתפיים חייב לכלול שיפור קואורדינציה, תחושת המצב והקפדה על האיזון שבין כוח שרירי הכתפיים לגמישותם.

קרע בכתף – סיווג הפציעות בשרירי הכתף

קרע בכתף אבחון וטיפול
קרע בכתף אבחון וטיפול

פציעות כתף שכיחות כוללות פריקות כתף, נקיעות, מתיחות וקרעים של שרירים, גידים, רצועות ומעטפת המפרק, דלקות של רקמות רכות, דלקות פרקים ושברים. השרירים האחראים על הנעת הכתף עלולים להיפגע בשלושה אופנים שונים:

1) מתיחה או קרע גיד בכתף

מתיחות או קרעים ברמות חומרה שונות של אחד או יותר מהגידים המחברים את השרירים הללו אל העצם. מתיחה או קרע גיד בכתף גורמים לגרום לדלקות בגידים (rotator cuff tendinitis).

2) לכידה או צביטה

לכידה או צביטה של השרירים הללו (Rotator cuff impingement syndrome). הלחץ הנוצר מלכידה זו מוביל לנזק ולדלקת מקומית.

3) קרע חלקי או מלא

קרע חלקי או קרע מלא של אחד או יותר מהשרירים הללו (Rotator cuff tear). נזקים אלו גורמים לדלקת מקומית.

קרע בכתף – גורמים

פציעות בשרירים שאחראים על הנעת הכתף נגרמות בעיקר בגלל חבלות ו/או עומס יתר ונזק מצטבר. גורמים אלו חושפים את מפרק, בעצם היותו מפרק מרכזי בעל שמישות גדולה לריבוי פציעות. לאחר גיל 50 מחמירה הנטייה לפציעות. הסיבות לכך הם השינויים הניווניים והירידה ביכולות הביו-מכניות של השרירים, אשר פוגעת ביכולת השרירים לעמוד בעומסים שעד לא מכבר לא היוו בעיה.

ספורטאים כגון שחיינים ושחקני כדור יד אשר במסגרת פעילותם מעמיסים את הכתפיים באופן מיוחד או נוטים לנפילות וחבלות חשופים לפציעות באופן מובהק יותר מאחרים. בדרך כלל פציעות אלו ניתנות למניעה על ידי זהירות והקפדה על עקרונות האימון הנכון אשר שמים דגש על טכניקה נכונה, חימום והדרגתיות באימון. טכניקת זריקה או מסירה המתבצעים באופן לקוי וללא חימום יוצרים עומסים חריגים על מפרק הכתף בכלל ועל השרירים הללו בפרט וגורמים לפציעה. אך בעוד שספורטאים מסוימים מהווים קבוצת סיכון לפציעות כתפיים הרי שרוב פציעות הכתפיים ופציעות השרירים מסובבי הכתף אינם נגרמים בקרב ספורטאים. מגוון בעלי מלאכה והעוסקים בעבודות כפיים חשופים לפגיעות הללו באותה מידה ואולי אף יותר.

סימנים ותסמינים

הסימנים והסימפטומים בגין פציעה של השרירים מסובבי הכתף תלויים כמובן בסוג הפגיעה, מיקומה המדויק וחומרת הפגיעה. עם זאת ניתן לומר שהסימפטומים העיקריים בפציעה מהסוג הזה תכלול תמיד רמה מסוימת של כאבים בכתף עם או בלי הקרנות לאזור השכמות ובמורד הזרוע כמו גם רמה כזו או אחרת של מגבלות תנועה של הכתף.

הכאבים יכולים להיום חריפים או קלים. פעילות ספורטיבית כגון שחייה או כדור סל, פעילות מקצועית כגון צביעה או סידור מדפים ואפילו פעולות בסיסיות כגון התלבשות או סירוק שיער עלולים להחמיר את הכאבים. במצבים חריפים הכאב יכול להעיר אתכם משנתכם. דברים דומים ניתן להגיד על מגבלות התנועה. זו יכולה לנוע בין מגבלות קלות למגבלות קשות. ברור שהתפתחות קרע גיד בכתף שמוגדר כקרע מלא באחד מהשרירים שמניעים את הכתף יגרום למגבלה קשה ביכולת התנועה של הכתף.

קרע בכתף – אבחון

כמו בעיות רפואיות אחרות האבחון של פציעות שרירים מסובבי כתף מתחיל מלקיחה זהירה וקשובה של ההיסטוריה הרפואית. בהיסטוריה הרפואית ננסה להבין מהו מיקום הכאב, מתי וכיצד החל, מהו סוג הכאב, מה מקל ומה מחמיר אותו, האם הכאב מעיר אתכם משנתכם?. נלמד את ההיסטוריה הרפואית הקודמת של הכתפיים (פציעות ומחלות קודמות…) האם הכאבים בכתף קשורים לפעילות הגופנית שלכם? האם הכאבים קשורים לאופי עבודתכם? לאחר מכן נמשיך בבדיקה פיזית. במהלך הבדיקה הפיזית ננסה לשחזר את הכאב שלכם, להצביע על הרקמה שנפגעה ולאמוד את חומרת הפגיעה.

לכול שריר מהשרירים המסובבים את הכתף יש תפקיד שאותו ניתן לבחון ועל סמך הביצועים ולעריך את מידת הנזק. הבדיקות תכלולנה תצפית על האופן בו אתם מניעים את החלק הפגוע באופן אקטיבי ובאופן פסיבי, בדיקות טווח תנועה במצבים שונים, נערוך בדיקות אורתופדיות מיוחדות לכתף, בדיקות נירולוגיות על מנת לשלוש פתולוגיות אחרות וכמובן בדיקות כירופרקטיות. במידת הצורך ובמידה וקיים ספק בנוגע לאבחנה, נשתמש בבדיקות מתקדמות כולל אמצעי הדמיה ובדיקות מעבדה.

קרע בכתף טיפול עצמי

פציעות שרירים מסובבי כתף הנם מכניות בעיקרן. קרע גיד בכתף שהוא מינורי ובתחילת דרכו  יכול להיות מטופל בשלב הראשוני באופן עצמי. בימים הראשונים ניתן ליזום שינויים קלים בתפקוד הכתף ובעיקר כאלה שאינם גורמים לגירוי הכאב ובכך לקדם טיפול עצמי בבעיה. בדרך כלל תוך ימים עד שבועות אחדים מהיום שהתחלתם להקפיד על התנהלות נכונה עם הכתף הכאבים והמגבלות אמורים לחלוף או לכול הפחות להשתפר מאוד. זכרו התנהגות נכונה כאשר הכאבים מתחילים היא קריטית לרפוי עצמי. הנחה שגויה טוענת שכאשר ישנם כאבים עליכם לנוח במיטה ולהימנע מכול פעילות לזמן ארוך. מנוחה במיטה אינה מומלצת שכן די מהר היא גורמת לניוון ונזקים ואף מאטה את קצב הריפוי.

הכלל שצריך להנחות אתכם הוא הימנעות מכאב ועל כן חפשו אופן אחר לבצע תנועות כתף באופן שאינו גורם לכאב. אם אין דרך חלופית לביצוע התנועה או המטלה על תעשו דבר. במידת הצורך היעזרו בחבישה או תמיכה לכתף. השתמשו בתרופות להורדת כאב רק עם לא ניתן להימנע מכאב על ידי שינויי תנוחת הכתף. זכרו גם אם הכאב נעלם אתם עדין צריכים להיזהר לעוד פרק זמן של 4-8 שבועות וזאת כדי לאפשר לשרירי הכתף שנפגעו החלמה מלאה. על כן כול חזרה לפעילות שגרתית חייבת להיעשות באופן הדרגתי.

טיפול כירופרקטי

כאבי כתפיים בגלל קרע גיד בכתף שמוסיפים להחמיר או אינם מגיבים לטיפול עצמי מחייבים עזרה מקצועית. לכאבים הנובעים מפציעות של השרירים מסובבי הכתף יש רקע מכאני ועל כן יכולים להיות מטופלים באופן שמרני. כלומר ללא ניתוחים ובמידת האפשר ללא תרופות. כירופרקטיקה נותנת מענה מקיף לבעיות מסוג זה. הכירופרקט מאומן לאתר ולטפל בכל שינוי תפקודי שנגרם מעומס יתר או מחבלה של כול אחד מהשרירים מניעי הכתף. לאחר שאובחנה הבעיה והובהרה מהותה לחולה יחל השלב הטיפולי.

מטרות הטיפול בפציעות של השרירים הללו כמו בפציעות גוף אחרות הן הפחתת הכאבים והחזרת האיזון התפקודי של הרקמות שנפגעו. שיפור תפקודי זה אמור גם להפחית את הדלקת והכאבים. הטיפול בפציעות הללו מתבצע באמצעות מכשור להורדת דלקות הכוללים אולטרה סאונד, לייזר רך ומכשיר גלי הלם וכן טכניקות טיפול ושיקום ידניות. אופן הטיפול מותאם לגילו ומצבו הבריאותי של החולה.

טיפולי כירופרקטיקה ככלל אינם אמורים לכאוב. עם זאת יתכן לעיתים כאב קל לאחר הטיפולים הראשונים שימשכו לרוב מספר דקות או שעות. יש לזכור שככול שנקדים לטפל בפציעות של השרירים הללו כך נשיג ריפוי טוב יותר. קשה הרבה יותר לרפא פציעות בשרירים מסובבי הכתף שהפכו לכרוניות. שימוש בתרופות על בסיס סטרואידי והאופציה הכירורגית ישמרו רק למקרים שבהם טיפול שמרני לא מניב את התוצאות הרצויות.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון


מאמרים קשורים

 • דלקת בכתף - מכתב תודה

  דלקת בכתף לכבוד ד"ר יצחק בכר,   מטרת הטיפול הייתה - הסרת הדלקת שנוצרה סביב האזור הפגוע, החזרת טווח התנועה והשבתי למצב…

 • קרע לברום בכתף חכו עם הניתוח

  קרע לברום בכתף? חכו עם הניתוח! לברום היא טבעת סחוסית המקיפה את מפרק הכתף. קרע לברום בכתף (SLAP) היא פציעת ספורט שכיחה.…

 • כאבי גב אבחון יתר וטיפול יתר

  כאבי גב? אבחון וטיפול יתר בהפרעה בריאותית זאת הם עניין שכיח ביותר. על פי המחקר המסוקר כאן שנערך בארצות הברית…

 • אבחון וטיפול

  אבחון וטיפול כירופרקטי אלו השלבים. אבחון וטיפול הם תאומים סיאמיים של העולם הקליני. האחד תלוי בשני. בלי אבחון כירופרקטי מדויק…

 • כאבים בכתף חכו עם הניתוח

  כאב בכתף? חכו עם הניתוח! תסמונת הצביטה היא פציעת ספורט שכיחה הגורמת לכאב בכתף. פציעה זאת מטופלת לעיתים על ידי…

 • קרע ברצועה הצולבת בברך

  קרע ברצועה הצולבת הוא עניין שכיח יחסית. פציעה זו היא גם אחד הגורמים שכיחים לכאבי ברכיים בקרב ספורטאים בכלל ובקרב…

 • קרע במיניסקוס חכו עם הניתוח

  קרע במיניסקוס? חכו עם הניתוח והתחילו טיפול שמרני. קרע במיניסקוס הוא מהסיבות השכיחות לכאבים ומגבלות תנועה בברכיים. עד לפני שנים…

 • דלקת גיד בכתף חכו עם הניתוח

  דלקת בגיד בכתף? חכו עם הניתוח והתחילו עם טיפול שמרני. דלקת באחד מהגידים בכתף בין אם היא מסויידת או בין…

 • קרע ברצועה הצולבת ואסטרוגן

  קרע ברצועה הצולבת ואסטרוגן כגורם סיכון? מה הקשר? מתברר על פי המחקר המסוקר כאן שיש קשר והוא משמעותי. הסיכון של…

 • קרע חוזר ברצועה הצולבת בברך

  קרע חוזר ברצועה הצולבת בברך ובעיקר של הרצועה הצולבת הקדמית (Anterior cruciate ligament) היא בין הגורמים השכיחים ביותר לכאבי ברכיים.…

Call Now Button
Close Panel
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? מתעוררים בלילה לשמע קול עכבר מכרסם? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שלכם שחורק שיניים בעוז. לא ברור לחלוטין מה גורם להתפתחות חריקת שיניים (Bruxism) אבל שני דברים ברורים לגבי זה האחד שלחצים נפשיים מעורבים כאן ושניים שכדאי לא להתעלם מהנזקים האפשריים שחריקת שיניים עלולה לגרום. אבחון מהיר ומדויק של הנזקים שנגרמים בגלל חריקת שיניים ובמידת הצורך טיפול יעיל בהם עשויים למנוע נזקים כרוניים. חריקת שיניים למה זה עלול לגרום? רק אחרי הליך אבחוני מסודר נוכל לענות לכם על השאלה הזאת. {loadposition inside-page}

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום - רקע

הידוק הלסתות מתבצע על ידי כיווץ של שרירי הלעיסה החזקים מאוד ויצירת עומס אדיר ומתמשך על השיניים, על פרקי הלסת ועל הרקמות סביבו. לעיתים קרובות יתווסף להידוק השיניים גם תנועת החלקה קדימה ואחורה או לצדדים. תנועה זעירה זאת תגרום לשחיקת השיניים ועלולה להיות רעשנית מספיק על מנת להעיר את בן הזוג משנתו. אם אתם סובלים מכאבי לסתות, שיניים או פנים יכול להיות שגם אתם חורקים שיניים. מי נוטה לחרוק שיניים? חשוב לדעת שכולם או כמעט כולם חורקים שיניים מידי פעם.

השאלה שנשאלת היא לאורך איזו תקופה אתם חורקים שיניים (ימים, חודשים, שנים), כמה זמן נמשכת חריקת השיניים בכול פעם (שניות, דקות, שעות) ובאיזה עוצמה מתבצעת חריקת השיניים הזאת (הידוק וחריקה קלה או הידוק עז וחריקה קשה). רוב האנשים חורקים שיניים רק לעתים רחוקות, כאשר הם נמצאים במצבים של דחק רגשי זמני ולכן אינם צפויים לסבול מנזקים משמעותיים. חלק קטן מהאנשים חורקים שיניים בעוצמה ולאורך זמן והתוצאה לא יכולה להיות אחרת חוץ מנזקים משמעותיים למפרק הלסת ולרקמות המרכיבות ומניעות אותו.

חשוב לאבחן את הבעיה באופן מהיר ומדויק כדי למנוע טיפולים שיניים יקרים, טיפולים ממושכים במפרקי הלסת ונזקים בלתי הפיכים.

חריקת שיניים - סימנים ותסמינים אפשריים

בין הסימנים והתסמינים של חריקת שיניים נמנה ירידה בגובה השיניים ולעיתים במקרים חמורים אף להיעלמותם, כמו כן אנו עלולים למצוא שיניים שבורות, השיניים עלולות לפתח רגישות ולעתים קרובות נמצא גם נסיגת חניכיים. על הידוק הלסתות מתמשך וחריקת השיניים עיקשת עלולים על ציר הזמן להוביל להתפתחות תסמונת מפרק הלסת ולדלקת פרקים ניוונית במפרקי הלסת. הסימנים ותסמינים הנכללים בכותרת: "תסמונת מפרק הלסת" הם רבים ומגוונים.

בין הסימנים והתסמינים הללו נמנה כאבי שיניים, כאבי לסתות, כאבי אוזניים, כאבי צוואר וראש ועוד. סימפטומים נלווים נוספים כוללים : דאגה, מתח, הפרעות שינה, דיכאון, הפרעות אכילה סחרחורות, בחילות, ורטיגו ועוד. הידוק לסתות ושחיקת השיניים יכולים להתבצע ביום ובלילה אם כי התופעה הלילית היא הבעיה הגדולה שכן ביום ניתן לפתח מודעות, לשלוט ולמנוע את חריקת השיניים ובלילה קשה יותר.

חריקת שיניים - גורמים

חריקת שיניים למה זה עלול לגרום
חריקת שיניים למה זה עלול לגרום

הגורמים להתפתחות חריקת שיניים אינם ברורים. חלק מהחוקרים טוענים שמנשך שאינו מדויק יכול לגרום לחוסר נוחות ולחריקת שיניים. חוקרים אחרים סבורים שמדובר בבעיה שקשורה למערכת העצבים המרכזית. שילוב של סיבות - זו הסברה שמקובלת כרגע רוב החוקרים. שילוב של מתח נפשי, מבנה אישיות ובעיות מנשך. גורמי סיכון נוספים כוללים: צריכת קפאין, עישון, וסמים אחרים.

גם ילדים חורקים שיניים

גם אצל ילדים רווחת התופעה הזאת של חריקת שיניים ועל פי נתונים מחקריים מספרם מגיע עד לכדי 30% מהילדים. ישנם חוקרים הסבורים שזוהי תהליך נורמאלי של גדילה והתפתחות המנשך. לטענת אותם מומחים ילדים גורסים שיניים בגלל מנשך שנימצא בהליכי התאמה. מומחים אחרים סבורים שגם אצל ילדים התופעה הזאת קשורה רובה ככולה למתחים ואגרסיות הנצברות במשך היום או כתגובה לכאבי אוזניים. רוב הילדים יגמלו מכך בהגיעם לבגרות.

חריקת שיניים - אבחון

ברוב המקרים חריקת שיניים מאובחנת על ידי רופא השיניים. מבט חטוף של הרופא השיניים יסגיר את הבעיה. יש לעתים שהכאבים ושאר הסימנים והתסמינים שמתפתחים במפרק הלסת וברקמות סביב המפרק הם אלו שגורמים לחולה לחפש מזור. מקרים אלו מגיעים גם למרפאה שלי. כאן במרפאה נלמד את ההיסטוריה של הופעת הכאבים, ונבדוק את מפרקי הלסת, עמוד שדרה צווארי, ראש וכמובן שנבדוק את שיניו של החולה בניסיון לאתר סימנים לחריקת שיניים. תצפית על השיניים של אדם שחורק שיניים, וסובל כתוצאה מכך מסימנים ותסמינים, יראו נזקים אופייניים כולל ירידה בגובה השיניים, שיניים שבורות ועוד.

טיפול בחריקת שיניים

מטרת הטיפול הינה הפחתת הכאב, ולמנוע נזק לשיניים וכן ניסיון למנוע המשך הידוק לסתות וחריקה. אם זאת יש לזכור שברוב המקרים אין צורך בטיפול כיוון שהתופעה חולפת מאליה. אם הבעיה חמורה מספיק ונמשכת מעל מספר שבועות ברצף קימות מספר אפשרויות טיפול:

הפחתת מתחים

 • התחבר לאנשים זהו בעיניי הדבר החשוב ביותר. דבר והקשב.
 • תרגול של חשיבה חיובית
 • להשאיר כול יום זמן לתחביבים
 • לקיחת הפסקות מתוכננות ממהלך סדר היום
 • פעילות גופנית קלה שלוש פעמים בשבוע רצוי עם חבר או חברה
 • אוכל טוב ובריא
 • למניעת חריקת שיניים למד טכניקה של הרגעה עצמית
 • שמע מוסיקה
 • תרגל יוגה או מדיטציה
 • אם שום דבר לא עוזר להפחתת הלחצים שלך אולי כדי להיעזר בפסיכולוג.

רופא שיניים להתאמת סדי לילה ו/או לתיקון מנשך

כדי למנוע נזק מהשיניים בגלל חריקת שיניים ניתן להשתמש בסדי לילה. הסד הינו משטח הגנה עשוי פלסטיק המותאם אישית ותפקידו למנוע מגע בין השיניים העליונות לאלו התחתונות. יש לזכור שהסדים אינם נוחים ולא תמיד מפחיתים משמעותית את הלחץ ואת הנזק הנלווה לו על פרק הלסת. ישנם אף מקרים שבהם דווח על החמרה בסימפטומים וזאת יתכן בגלל חוסר התאמה מלאה של הסד. עם זאת שימוש קבוע בסד עשוי להציל את שינך מכליה. אצל חלק מהסובלים מהתופעה הסיבה לכך היא מנשך לא תקין. שיפור המנשך אצל רופא שיניים עשוי באותם המקרים לסייע בפתרון הבעיה.

ביופידבק להרפיית שרירי הלעיסה

אימון בהרפיית שרירי הלעיסה עשוי להפוך להרגל ולעזור גם במהלך שנת הלילה

תרופות

תרופות אנטי דלקתיות עשויות להקל על הסימפטומים אם כי אין בכוחן לעזור למכאניקה של עבודת הפרקים ותופעות הלוואי שלהן מחייבות שיקול דעת. במקרים מסוימים עושים שימוש אפילו בבוטוקס על מנת לשתק חלק משרירי הלעיסה ובכל להפחית את העומס שהמפרק והרקמות סביבו מצויים בו במהלך חריקת שיניים.

טיפולי כירופרקטיקה

כירופרקטיקה יודעת לשפר את התפקוד של מפרק הלסת ושל הרקמות המרכיבות ומניעות אותו ובכך מפחיתה את הכאבים ואת שאר הסימנים והתסמינים. באמצעות הטיפול הכירופרקטי נוכל לעזור ולמנוע חריקת שיניים באותם מקרים שבהם החריקה הזאת נגרמת בגלל כאבים בלסת. לא נוכל להפסיק חריקת שיניים הנגרמת מסיבות אחרות כגון מתח נפשי ועוד.

טיפול עצמי

במצב של חריקת שיניים גם טיפול עצמי עשוי לעזור בשיפור מצב המפרק ולצמצם את הצורך לחרוק שיניים. הכלים העומדים לרשותו של החולה הינם רבים ומגוונים: הרפיה של שרירי הלעיסה על ידי עיסוי ומודעות, תרגילי מתיחה של שרירי הלעיסה, חימום או קירור של אזור הלסת והימנעות מאכילה של מזון קשה או קשה ללעיסה. ואולם הכי חשוב זה כנראה להפחית לחצים מחייך. רבים יגידו לגבי ההמלצה הזאת שזה קל להגיד אך קשה לביצוע והם אכן יצדקו ובכול זאת ולמרות הקושי הגדול כול הפחתה גם מינימאלית עשויה להפחית באופן דרמטי את התופעה.

דילוג לתוכן